Site-ul de stiri nr. 1 in Romania iti ofera informatia proaspata corecta obiectiva si documentata despre stirile de ultima ora.
Fitch aplică deja o ajustare negativă de o treaptă statelor aflate în zone geopolitice sensibile, precum Israel, Taiwan sau Coreea de Sud. O abordare similară ar putea fi extinsă și în Europa, dacă alianța nord‑atlantică ar da semne de slăbiciune. Într-un astfel de scenariu, țările situate în proximitatea Rusiei — inclusiv România, Polonia și statele baltice — ar fi considerate cele mai vulnerabile, a explicat șefului departamentului de ratinguri suverane, James Longsdon, citat de Reuters și preluat de Agerpres.
Acesta a subliniat că apropierea geografică de Rusia este un factor esențial în evaluarea riscului: „Cu cât ești mai departe de Rusia, cu atât riscul scade.”
Disputa privind Groenlanda reaprinde temerile privind coeziunea NATOTensiunile au fost alimentate de declarațiile premierului danez, care a avertizat că un conflict deschis cu Washingtonul pe tema Groenlandei ar putea marca „sfârșitul NATO”. Divergențele persistă, după ce președintele Donald Trump a reiterat că Statele Unite „au nevoie” de Groenlanda, generând un dezacord profund între cele două capitale.
Deși Danemarca nu riscă o retrogradare — ratingul său AAA este considerat solid, iar importanța economică a Groenlandei este redusă — efectele indirecte asupra Europei de Est ar putea fi semnificative, dacă alianța transatlantică ar intra într-o perioadă de instabilitate.
Fitch: orice decizie depinde de evoluția situațieiAgenția de rating precizează că nu există o acțiune iminentă, însă monitorizează îndeaproape evoluțiile. O eventuală deteriorare a relației NATO–SUA ar putea declanșa reevaluări rapide, în special în statele aflate în prima linie a riscurilor geopolitice.
„Să mă iertați că nu am voce pentru că am fost la protest și am strigat cot la cot cu românii minunați care au venit don toate colțurile țării să-și arate nemulțumirea. Am strigat alături de ei „Călin Georgescu președinte!”, am strigat alături de ei „Jos hoții!”, „Jos Ilie Bolojan!”.
Am fost alături de români, am fost în mijlocul lor deși a fost un frig pătrunzător, nu am simțit frigul. Oamenii erau foarte calzi, am văzut în această seară că românii au curaj să își strige drepturile și libertățile. Data viitoare vom fi și mai mulți, sunt sigură. Ați văzut câți jandarmi a trimis domnul Predoiu în stradă? Eu am vrut în mod special să filmăm să vă arăt câți jandarmi au fost acolo, pentru că atunci când au ieșit cu mânuțele în stradă ca să pună mâna pe justiție nu au fost atât de mulți jandarmi.
Au fost și provocări, o să vă povestesc în această seară, împreună cu invitații mei, cu care am reușit să oprim una dintre aceste provocări. În continuare există provocări, înțeleg că au dat cu spray cu piper. I-am întrebat pe jandarmi „De ce sunteți atât de mulți, de cine vă este frică?”.
De când a început protestul, Realitatea Plus este sub un atac incredibil, boți, troli, care au blocat internetul, care au blocat transmisia pe YouTube, îmi scriu oameni din diaspora care se uitau pe YouTube care sunt la serviciu și nu se puteau uita la televizor. Sunt disperați, nu vor să se vadă imaginile cu protestele. Ba se vor vedea.
Mă bucur că anunțul meu că am să trimit acea scrisoare la Washington a deteminat poziții, chiar domnul Tismăneanu a reacționat la ceea ce am spus. Ei au drepturi, noi nu, asta este diferența. Dar s-a terminat, românii s-au trezit. Ați văzut mesajul domnului Călin Georgescu.
Mulțumesc tuturor românilor care au venit pe această vreme. Afară este poate la fel de frig ca în casele celor din București. Au venit și bucureșteni, au venit oameni din toată țara. Mă bucur că sunt în continuare aciolo, am fost în mijlocul lor, am mers la marș alături de ei. Am să vă și arăt cine este individul care s-a oprit cu motocicleta și a afișat „Marș la Moscova”. Sper ca după ce arătăm imaginile să fie identificat de poliție și luat la întrebări pentru că suveraniștii nu s-au dus să tulbure protestul când au încercat să pună mâna pe justiție”, a spus Anca Alexandrescu în deschiderea emisiunii Culisele Statului Paralel.
Întrebat ce țări ar putea fi ținte ale unei eventuale lovituri nucleare, Karaganov a răspuns: „Aș alege Marea Britanie și Germania. Mă rog la Cel de Sus ca acest lucru să nu se întâmple. Dar Germania ar trebui să fie prima, pentru că este sursa celor mai mari nenorociri din istoria Europei”.
Discuția a fost declanșată de o întrebare a lui Carlson privind consecințele pe care le-ar avea pentru Europa o eventuală asasinare a președintelui rus Vladimir Putin de către ucraineni sau europeni.
„Germania ar trebui să fie prima țară atacată nuclear, este sursa celor mai mari nenorociri din istoria Europei”„Atunci, desigur, Europa ar fi ștearsă de pe hartă. Trebuie ștearsă de pe harta geopolitică și geostrategică, pentru că este o pacoste enervantă”, a spus Karaganov.
El a adăugat că un atac nuclear ar putea avea loc „dacă nu se pune capăt acestui război fără sens” și că Rusia ar putea recurge mai întâi la arme convenționale, potrivit The Moscow Times.
„Folosirea armelor nucleare este un dublu păcat, și nu vreau ca Rusia să comită un asemenea păcat. Dar, dacă va fi necesar, Europa trebuie eliminată ca amenințare la adresa omenirii”, a precizat consilierul rus.
Karaganov a mai afirmat, în octombrie 2024, că armele nucleare ale Rusiei reprezintă „un dar de la Atotputernicul” și că țara sa „nu trebuie să-L mânie pe Dumnezeu” dacă folosește aceste arme „pentru autoapărare”. Anterior, el a cerut chiar o lovitură nucleară asupra forțelor armate ucrainene.
Publicația germană Bild a relatat că ideologul pro-Kremlin și soția sa dețin un apartament în Berlin, oraș pe care Karaganov îl menționează drept posibilă țintă.
Apartamentul, pentru care oficialul rus încasa circa 850 de euro lunar, ar fi fost trecut pe numele soției sale în 2023, după ce acesta a aflat că ar putea fi sancționat de Uniunea Europeană.
Manifestarea a avut loc în fața sediului central al universității.
Potrivit participanților, aproximativ 40 de tineri s-au adunat pentru a-și exprima nemulțumirea față de majorările care ar urma să intre în vigoare odată cu anul universitar 2026–2027.
De asemenea, studenții protestatari i-au cerut demisia lui Daniel David, fostul ministru al Educației, care a renunțat la funcție la finalul lunii decembrie, și actualul rector al Universității din Cluj-Napoca.
Studenții care au protestat cu pancarte au avut lozinci precum:
„Zero austeritate pentru orice facultate”„Dezaxare e noua taxare”„Fără taxe, fără taxe”„Dacă taxele votați, UBB dinamitați”„Nu stăm în case, David să ne lase”
Marcu Băncilă, membru al Comitetului Studenților din Cluj-Napoca, a declarat că fostul ministru al Educației și-a bătut joc de studenți, așadar nu-l mai vor nici în conducerea Universității.
„Eu sper că o să se întoarcă (la UBB Cluj - n. red.) cu o demisie pentru că o persoană care își bate joc în halul acesta de profesori, de studenți. Dă pe sistemul educațional. Spune că oamenii sunt leneși și că trebuie să fie competitivi, să se bată pentru burse. Un om ca el nu are ce căuta nici în postul de ministru al Educației, nici în postul de rector. Vom milita pentru demisia lui din funcția de rector și pentru organizarea de alegeri pentru această funcție, deaoarece nimeni nu și-l dorește. Pur și simplu ș-a bătut joc de noi și îl vrem afară.”, a declarat Băncilă pentru monitorulcj.ro.
Deși noile taxe nu îi vor afecta direct pe studenții actuali, aceștia s-au solidarizat cu generațiile viitoare, criticând politica universității.
„Comunicatul cu care a ieșit UBB să ne spună că actuali studenți înmatriculați nu sunt afectați mi se pare că e o tehnică de spargere de grevă. Ca să nu protestăm. Ca și cum ne-ar spune «pe voi nu vă afectează, numa\" pe pămpălăii care vin după voi». Noi, studenții respingem totalmente acest mod de gândire. Suntem solidari cu viitorii studenți care vor trebui să simtă aceste costuri. Considerăm aceste taxe încă un pas în proiectul de austeritate prin care trece România în momentul de față. Este îngrădit accesul cetățeni la anumite drepturi fundamentale”, a declarat pentru presă Marcu Nicolae Băcilă, membru al Comitetului Studenților din Cluj-Napoca.
Conducerea UBB a anunțat recent că noile taxe vor fi aplicate doar pentru studenții care se vor înscrie începând cu anul universitar 2026–2027, precizând că măsura are ca scop susținerea calității procesului educațional și ajustarea costurilor administrative.
După ce grupul Spar a formulat public o poziție clară, alte rețele importante precum Adeg, Billa, Lidl și Penny se aliniază aceleiași decizii, declarând că vor continua să se bazeze pe producția internă. Contextul este unul tensionat, marcat de discuții intense despre comerțul internațional și protejarea agriculturii europene, iar mesajul transmis de retaileri este lipsit de echivoc: originea cărnii primează, indiferent de acordurile comerciale semnate la nivel european, scrie presa din Austria.
Momentul ales pentru aceste anunțuri capătă greutate suplimentară prin faptul că, sâmbăta viitoare, Ursula von der Leyen urmează să semneze în Paraguay acordul UE–Mercosur. Chiar și în aceste condiții, supermarketurile din Austria afirmă că nu vor lista carne din America de Sud. După poziția exprimată de Spar, tot mai mulți comercianți transmit că își mențin sprijinul pentru fermierii austrieci și că pun accent pe calitate, trasabilitate, precum și pe respectarea standardelor de protecție a mediului și a animalelor.
Decizii ferme în marile lanțuri de retailPentru Billa, Lidl și Spar, carnea provenită din America Latină nu va ajunge pe rafturi, preferința fiind orientată exclusiv către producția austriacă. Spar a deschis acest front public, printr-o declarație fără echivoc. „Carnea de vită, porc și vițel provine exclusiv din Austria. De la acest principiu nu ne abatem”, a afirmat Markus Kaser, membru al conducerii Spar, într-un interviu acordat ziarului „Krone”. La scurt timp, și alți retaileri au confirmat că nu intenționează să își modifice politica de aprovizionare.
În cazul Billa, parte a grupului Rewe, strategia este deja aplicată de mai mulți ani. Încă din 2020, lanțul comercializează 100% carne proaspătă din Austria, incluzând pui, curcan, porc, vită, vițel, vânat și miel. O purtătoare de cuvânt a Rewe a precizat că acest model oferă Billa „un avantaj unic în comerțul alimentar din Austria”. În același timp, Adeg și Penny, alte subsidiare ale grupului Rewe, precizează că nu există „planuri de a vinde carne din țările Mercosur”, grup din care fac parte Argentina, Brazilia, Uruguay și Paraguay.
Acordul UE-MERCOSUR reprezintă o oportunitate strategică pentru economia românească
Sprijin declarat pentru fermierii localiȘi lanțul Hofer își reafirmă orientarea către producătorii interni. „Ca lider al segmentului de discount din Austria, rămânem ferm alături de agricultura austriacă”, a transmis compania la solicitarea „Krone”. Reprezentanții Hofer subliniază că decizia este legată atât de calitatea produselor, cât și de protecția climei și a animalelor. În prima jumătate a anului 2026, toate produsele din curcan vor avea origine Austria, ceea ce va permite garantarea unei proveniențe 100% austriece pentru întreaga gamă de carne proaspătă, cu excepția promoțiilor.
La rândul său, Lidl Austria transmite că acordul Mercosur nu determină nicio schimbare în politica de sortiment. „Ne-am decis cu mulți ani în urmă să nu comercializăm carne din America de Sud”, a comunicat compania pentru APA. Retailerul precizează că va continua să se concentreze pe producția locală, inclusiv prin marca proprie „Wiesentaler”, care garantează origine austriacă.
Acordul UE–Mercosur, sub presiunea criticilorOponenții acordului UE–Mercosur atrag atenția asupra riscului unei creșteri a importurilor de alimente ieftine, precum carnea de vită, carnea de pasăre sau zahărul, care ar putea exercita presiuni semnificative asupra fermierilor europeni. În mai multe state membre ale Uniunii Europene au avut loc proteste, iar autoritățile au anunțat măsuri de sprijin menite să reducă impactul potențial al acordului.
Deși ambasadorii celor 27 de state UE au votat recent în favoarea documentului, pozițiile critice nu au dispărut. Franța, Polonia și Austria continuă să se opună, chiar dacă schimbarea de atitudine a Italiei a influențat balanța decizională. Pentru ca acordul să intre în vigoare, pe lângă semnătura Ursulei von der Leyen, este necesar și votul Parlamentului European.
... | 435 | 440 | 445 | 450 | 455 | 460 | 465 | 470 | 475 |...
AgoraVox Italia